انواع رزین پلی استر غیر اشباع

رزین پلی استر غیر اشباع، از جمله رزین‌های پر مصرف و از نوع پلیمرهای ترموست می‌باشد که به دو دسته تقسیم می‌شود، یکی رزین پلی استر غیر اشباع از نوع ارتوفتالیک و دیگری رزین پلی استر غیراشباع از نوع ایزوفتالیک است. تفاوت در این دو رزین اغلب در چگونگی سطح مقاومت شیمیایی و دوام فیزیکی است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. گفتنی است که مهمترین کاربرد رزین پلی استر غیر اشباع در تولید و مصرف پلاستیک‌های تقویت شده می‌باشد، علاوه بر آن در پروسه‌های گوناگونی نظیر لایه گذاری به شیوه دستی، ریخته‌گری، پالتروژن، صنایع مختلف، تولید آثار هنری و نظایر این‌ها نیز کاربرد دارد.

رزین پلی استر چگونه تولید می‌شود؟
پلی استرها اغلب از واکنش یا تأثیر‌پذیری همزمان گلیکولها و اسیدهای آلی دو ظرفیتی که به صورت یک دسته دوگانه از کربن می‌باشند، تولید می‌شوند. بدین ترتیب با واکنش اسید و گلیکول، آب حاصل از این ترکیب خارج شده و زنجیرهای استر به وجود می آيند. در پی آن پلیمر حاصل شده در یک نوع حلال آلی مانند مونومر استایرن، متیل متاکریلات، وینیل تولوئن و یا آلفا متیل استایرن ادغام و حل می‌شود. زین پلی استر غیر اشباع در تمام دنیا کاربردهای بسیاری دارد. همانطور که عنوان شد، ماده اصلی  پلیمری رزین پلی استر، حاوی اتصالات استری است که از ترکیبات الکلی چند عاملی نظیر گلیکول و اسید فوماریک به وجود می‌آید. بدین ترتیب با تحت کنترل درآوردن اسیدهای اشباع و غیر اشباع ، میزان دما، کاتالیستها، شاخه‌های گوناگون رزین را می‌توان تولید نمود که هر یک کاربردهای متفاوتی را دارا می‌باشند. از جمله کاربردهای مهم رزین پلی استر غیر اشباع می‌توان به  تأثیر آن در ساخت مجسمه، خلق اشیای تزیینی، سنگ‌های قیمتی و کارهای صنعتی اشاره کرد. ترکیب رزین پلی استر با هاردنر، ژله‌ای سفت و خشک را به وجد می‌آورد. بدین ترتیب با سفت شدن رزین و فشردگی مولکول‌های آن، مقداری از رزین تبخیر شده و از حج آن کاسته می‌شود. گفتنی است که پلی استر خشک شده را نمی‌توان مجدد به حالت مایع بازگرداند. برای به تاخیر انداختن در خشک شدن رزین، می‌توان چند قطره‌ای به آن کاتالیزور افزود.  قابل ذکر است که مناسب‌ترین درجه حرارت جهت کار با پلی استر، دمای ۲۰ درجه می‌باشد.
رزین پلی استر به دلیل خاصیت چسبندگی بسیار بالا به راحتی به اجسام چوبی می‌چسبد که برای عدم چسبندگی آن می‌توان قبل از استفاده از رزین، قالب مورد نظر را آغشته به پارافین و یا فیلم نمود.

انواع رزین پلی استر غیر اشباع؛
- رزین پلی استر غیر اشباع ارتوفتالیک
کارکرد این نوع رزین اغلب برای مصارف عمومی است. قابل ذکر است که از این نوع رزین بیشتر جهت لایه گذاری صفحات کامپوزیت، تولید و تعمیر کشتی، تولید فایبرگلاس، تولید و ساخت لوله‌های صنعتی، ساخت سنگ‌های زینتی و موارد اینچنینی قابل استفاده است. این نوع رزین اگرچه بیشتر برای مصارف عمومی کاربرد دارد، اما دارای انواع مختلف است که به شرح خلاصه‌ای از آن می‌پردازیم.

- رزین پلی استر غیر اشباع ایزوفتالیک
پلی استر غیر اشباع ایزوفتالیک به نسبت رزین غیراشباع ارتوفتالیک، از خاصیت دوام فیزیکی و مقاومت بیشتری در برابر تغییرات شیمیایی برخوردار است. از رزین پلی استر غیراشباع ایزوفتالیک اغلب درکارهای فنی و مهندسی بهره گرفته می‌شود اما به طور کلی هر دو رزین غیر اشباع دارای کارکردهای یکسانی دارند.

رزین پلی استر غیر اشباع ارتوفتالیک  به پنج دسته تقسیم می‌شود که شامل انواع زیر است؛
رزین پلی استر جهت مصارف عمومیChekPol 160
همانطور که از نامش پیداست، از این رزین برای ساخت سازه‌های مصنوعی نظیر صفحات فایبرگلاس، تولید لوله‌های صنعتی، زیورآلات، کارهای هنری و  همچنین در صنایع مختلف نظیر کشتی سازی، خودروسازی، تولید صفحات کامپوزیت، مصالح ساختمانی و مواردی از این قبیل است.
رزین پلی استر در صنعت ریخته گریChekPol-161 IMI
این نوع رزین حاوی فیلتر بوده و بدین ترتیب از پراکنده کردن بوی نامطبوع استایرین می‌کاهد. از جمله مزیت‌های این رزین کاربرد آن در ریخته‌گری است که بدون نیاز به حرارت بسیار بالا، قابلیت آن را دارد که قطعات صنعتی نظیر پنل های هندسی، سینک ظرفشویی، وان حمام، مجسمه‌های پلی استری و نظایر این‌ها را تولید کند.
رزین پلی استر مقاوم در برابر شعله و حرارتChekPol-160 FR
از این نوع رزین برای تولید قطعات و ابزا آلاتی که در محیط‌های بسته مانند ساختمان،  فضای داخلی موتورخانه، اماکن امنیتی، وسایل نقلیه مانند قطار و نظایر اینها استفاده می‌شود.
رزین پلی استر نرمChekPol-N 900
ویژگی بارز این نوع رزین در ماهیت  انعطاف پذیری  و خواص مکانیکی آن مانند مقاومت در برابر آسیب‌های احتمالی، ضد سایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی است.
رزین پلی استر ChekPol-160 IM با خواص مرطوب کنندگی
این نوع رزین با خاصیت مرطوب کنندگی در الیاف شیشه، کربن، کولار و الیاف اینچنینی است. علاوه بر آن این نوع از رزین پلی استر غیر اشباع مانع تشکیل حباب‌های هوا شده و به دلیل ویسکوزیته موجود بر رزین میانی سبب تأثیر‌پذیری سریع رزین در بافت الیاف سطوح می‌شود. همچنین در صورت نیاز می‌توان این نوع رزین را با کبالت ترکیب کرده و در تمام فصل‌های سال از آن استفاده کرد. قابل ذکر است که این نوع از رزین در قیاس با دیگر انواع رزین پلی استر غیر اشباع از نظر قیمتی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویژگی رزین پلی استر غیر اشباع عبارتند از؛

- قابلیت مرطوب کنندگی الیافی مانند شیشه، کربن، پلی آمید، کولار  و سایر الیاف
- مقاومت نسبی در مواجهه با مواد شیمیایی
- استحکام فیزیکی و مقاوم در برابر هرگونه تغییرات دما، اشتعال و حرارت
- قابلیت سفت شدن در مجاورت با اکسیژن هوا در کوتاهترین زمان ممکن
- بادوام و مناسب برای ساخت آثار هنری مانند مجسمه سازی، تابلوهای نقش برجسته و نظایر این‌ها
- مناسب برای ساخت انواع ابزار و متریال های صنعتی
- عدم تغییر رنگ در برابر نور

از آنجایی که رزین بوی نامطبوع و زننده‌ای را از خود ساطع می‌کند، توصیه می‌شود که برای حفظ سلامتی و جلوگیری از استنشاق بوی این ماده شیمیایی و سمی در حین کار از ماسک و دستکش‌های مخصوص استفاده نمایید. علاوه بر آن کار با این ماده سمی بایستی در محیطی که مجهز به تهویه می‌باشد و یا در فضای آزاد انجام شود.